Korzyści dla społeczności Inowrocławia i okolic
Uruchomienie ITPO otwiera drogę do wielu korzyści dla mieszkańców. Zostały one przedstawione na spotkaniu z przedstawicielami środowisk Inowrocławia w październiku 2024 roku.
Program dla Inowrocławia związany bezpośrednio z uruchomieniem ITPO zawiera cztery filary:
Poprawa jakości powietrza
Poprawa jakości powietrza wynika wprost z zastąpienia 40 letnich kotłów do spalania węgla nowoczesną instalacją do termicznego przekształcania odpadów, w której największy komponent kosztowy stanowią filtry.
Zastępując węgiel zmniejszy się emisja roczna do powietrza takich substancji jak dwutlenek siarki, tlenek węgla czy benzopiren, a także pyły zaiweszone PM2,5 i PM10, czyli składniki smogu.
Ale to nie wszystko – dzięki rozmowom z Zakładem Energetyki Cieplnej w Inowrocławiu część ciepła odzyskanego w zakładzie można przekierować do sieci ciepłowniczej miasta. Co to oznacza?
- Tańsze ogrzewanie
- Szansa na mniej kopciuchów i poprawę tym samym jakości powietrza w mieście, nękanym problemem niskiej emisji
Oprócz odpadów i biomasy Qemetica Soda Polska będzie zastępować węgiel także gazem ziemnym. Dlatego możliwe jest także doprowadzenie tego surowca, wykorzystywanego do ogrzewania domów, do sieci miejskiej.
Niższe rachunki za odbiór odpadów
Istnienie ITPO w obrębie miasta to także duża szansa na niższe rachunki za odbiór odpadów dla mieszkańców. Koszt tej usługi zależy w dużej mierze od transportu odpadów – istnienie instalacji w kompleksie przemysłowym na obrzeżach miasta może skutkować stabilizacją lub nawet obniżką rachunków za odbiór śmieci. A koszty odbioru odpadów, według dostępnych prognoz, będą systematycznie rosły w kolejnych latach.
Bezpieczeństwo drogowe
Odpady do instalacji będą trafiać ciężarówkami, w zdecydowanej większości przez Tupadły. W związku ze zwiększonym ruchem planujemy budowę dodatkowej infrastruktury drogowej umożliwiającej dodakowy wjazd do kompleksu przemysłowego Qemetica Soda Polska.
Dodatkowo spółka zobowiązała się do przeprowadzenia audytu bezpieczeństwa drogowego wzdłuż trasy dojazdu do ITPO finansowany we współpracy z policją, a także wdrożenie rozwiązań w zakresie poprawy bezpieczeństwa drogowego z powiatem (np. barierki, doświetlenia przejść, odmalowania pasów).
Zwiększenie Funduszu dla Inowrocławia
Spółka ogłosiła także zwiększenie budżetu Funduszu Inicjatyw Społecznych do 1 mln zł. Oznacza to więcej środków na ciekawe pomysły mieszkańców Inowrocławia i okolic
- 1 000 000 – tyle wyniesie pula środków w Funduszu Inicjatyw Społecznych
- 100 000 – minimum tyle środków trafi do projektów związanych z promocją uzdrowisk
- 200 000 – minimum tyle środków trafi do projektów realizowanych na terenie osiedla Mątwy.
- Razem z ogłoszonym przez Miasto projektem budżetu obywatelskiego (1 mln zł) oznacza to podwojenie środków na pomysły mieszkańców.
W pierwszej edycji Funduszu (2024) blisko 20 inicjatyw zostało sfinansowanych z funduszu inicjatyw społecznych, którego wartość wyniosła 700 tys zł.