Jak to działa
Wewnątrz bunkra
Ciężarówki na teren zakładu wjadą główną bramą usytuowaną od wschodu. Tam zostaną zważone a ich ładunek sprawdzony. Po zbliżeniu się do bramy bunkra ta otworzy się i rozpocznie się wyładunek trwający kilkanaście minut. W bunkrze będzie panować podciśnienie, które skutecznie zapobiega wydostawaniu się na zewnątrz zapachów. Powietrze z bunkra będzie zasysane i wykorzystywane do procesu termicznego przekształcania, tym samym nie wydostanie się na zewnątrz. Podczas przerw techniczno-konserwacyjnych kiedy spalanie nie zachodzi, powietrze z bunkra będzie dodatkowo filtrowane. Odpady w bunkrze będą podlegać napowietrzaniu i homogenizacji przed podaniem ich do leja zasypowego przy pomocy chwytaka umieszczonego na suwnicy.
Termiczne przekształcanie odpadów
Z leja odpady trafią bezpośrednio na ruchomy ruszt, po którym będą się przesuwały w dół jednocześnie spalając się w optymalnych warunkach napowietrzenia. Temperatura spalania wynosić będzie co najmniej 850 stopni Celsjusza. W tak wysokich temperaturach odpady spalają się bez udziału dodatkowego paliwa. Olej opałowy wykorzystywany jest wyłącznie do rozruchu instalacji, doprowadzenia do odpowiedniej temperatury wewnątrz pieca oraz przy wygaszaniu pracy. W procesie spalania to odpady ją jedynym paliwem. W wysokich temperaturach wewnątrz kotła dochodzi do rozpadu substancji szkodliwych.
Oczyszczanie spalin
Złożony, wieloetapowy system oczyszczania spalin jest ważną częścią procesu i gwarantuje wysoką skuteczność przy spełnianiu rygorystycznych norm środowiskowych określonych w konkluzjach BAT oraz w Rozporządzeniu Ministra Klimatu w sprawie standardów emisyjnych dla niektórych rodzajów instalacji, źródeł spalania paliw oraz urządzeń spalania lub współspalania odpadów z dnia 24 września 2020 r. Czujniki zamontowane na kominie będą w trybie ciągłym, 24 godziny na dobę monitorowały emisje. Zastosowany zostanie system oczyszczania spalin oparty na suchej metodzie redukcji zanieczyszczeń, katalitycznej redukcji tlenków azotu oraz odpylaniu spalin z wykorzystaniem filtrów.
Wykorzystanie pozostałości
W procesie termicznego przekształcania odpadów powstają oczywiście produkty spalania. Jest to żużel oraz pyły z oczyszczania spalin. Żużel będzie podawany procesowi waloryzacji, tj. obróbki mechanicznej z odzyskiem metali żelaznych i nieżelaznych w specjalnie do tego przygotowanych zakładach. Następnie może być wykorzystany jako domieszka do kruszywa budowlanego wykorzystywanego do budowy dróg. Jeżeli chodzi o pyły, w chwili obecnej planuje się składowane w specjalnie do tego przygotowywanych pustych wyrobiskach w kopalniach na terenie Niemiec, zgodnie z wieloletnią praktyką stosowaną przez EEW.
Advanced materials
Energy sources & storage
Bioproducts for farmers
CO & Waste Management
Rozpoczęcie części formalno-prawnej
(w tym decyzja środowiskowa i pozwolenia na budowę)
2022
2023
2024
2026
Zalety projektu w skrócie
Termiczna utylizacja odpadów, które nie mogą być poddane recyklingowi
Ilość wytwarzanych odpadów w Polsce rośnie. Zgodnie z wymogami UE do 2035 r. Polska musi zmniejszyć odsetek składowanych odpadów i zwiększyć wskaźnik recyklingu odpadów komunalnych. Aby domknąć system gospodarki odpadami roczna wydajność instalacji termicznego przekształcania odpadów powinna zostać zwiększona o ok. 3 mln ton.
Lokalizacja na terenach przemysłowych
Przemysł solny kształtował Inowrocław przez blisko 150 lat. Pierwsza fabryka sody powstała w 1879 r. w dzielnicy Mątwy. Planowana instalacja powstanie na terenie przemysłowym należącym do Qemetica Soda Polska S.A. Nowa Instalacja stanie się częścią istniejącego od ponad 100 lat kompleksu industrialnego.
Sprawdzona i szeroko stosowana technologia
Instalacja będzie się charakteryzowała wysokim poziomem odzyskiwania energii, niezawodnością oraz będzie wyposażona w wielostopniowy system oczyszczania spalin, najnowszej generacji, z katalizatorem SCR.
Ochrona środowiska
Wykorzystanie odpadów do wytwarzania energii pozwala ograniczyć spalanie paliw kopalnych, takich jak węgiel, czy gaz i zmniejsza emisję CO2. Normy dotyczące termicznego przekształcania odpadów są dużo bardziej rygorystyczne niż w przypadku spalania węgla.
Odzysk surowców
Znaczna część odpadów procesowych powstałych w wyniku termicznego przetwarzania odpadów może być użytecznie zagospodarowana i wykorzystana w sposób całkowicie bezpieczny. Żużle to surowiec używany np. w budowie dróg, zastępuje się nimi kruszywa naturalne. Z odpadów procesowych odzyskuje się też metale.