Dlaczego ITPO (Instalacja Termicznego Przekształcania Odpadów)?

To rozwiązanie gwarantujące stabilność miejsc pracy w zakładzie w Inowrocławiu i utrzymanie pozytywnego wpływu fabryki na lokalną gospodarkę.

Na miejscs pracy w zakładzie w Inowrocławiu wpływ ma sytuacja na globalnym rynku sody, którego Qemetica jest największym producentem w Polsce i drugim w Unii Europejskiej.

W Europie produkuje się i sprowadza o 20 proc. więcej sody niż wynosi produkcja na całym kontynencie. Oznacza to, że sody jest za dużo.

Najsłabsze podmioty, te które nie wytrzymają konkurencji, będą musiały zamknąć zakłady produkcyjne. To już się dzieje, bo moce produkcyjne europejskich fabryk spadły w ciągu 10 lat o 10 proc., a w listopadzie 2024 roku media brytyjskie poinformowały o planach zawieszenia produkcji sody w fabryce Tata Chemicals w Northwich.  Wpływ na rynek europejski ma także silna konkurencja producentów tureckich, którzy podbijają rynek europejski dzięki niższym kosztom produkcji.

A 70 proc. całkowitych kosztów produkcji sody stanowi energia. W Europie wszyscy producenci odchodzą od węgla jako surowca, jest za drogi, a dodatkowo klienci kupujący sodę wolą, by nie powstawała ona przy wykorzystaniu tego surowca.

Dlatego WSZYSTKIE fabryki sody w Europie przechodzą transformację energetyczną. Rezygnują z węgla na rzecz biomasy, odpadów czy gazu.

Dlatego Qemetica Soda Polska przygotowała plan transformacji energetycznej zgodnie z którym w 2029 roku w Inowrocławiu udział węgla w produkcji energii nie przekroczy kilku procent. Obecnie 100 proc. energii pochodzi ze spalania węgla.

PODSUMOWANIE: